Fontos döntéseket hozott a Nemzetközi Jégkorong Szövetség a Rodoszon tartott féléves kongresszuson.
Az IIHF vezető testülete, a Tanács 14 szavazati joggal bíró tagját a Kongresszus választja. A mostani döntés szerint a következő (2026) választás alkalmával 15 tagja lesz és legalább három nőnek vagy három férfinak kell bekerülnie a testületbe – jelenleg kettő női tag van, egyikük 2012 óta dr. Kolbenheyer Zsuzsanna, az MJSZ elnöke. Emellett egy munkacsoportot is felállítanak, amely az olimpiai chartához igazodva megvizsgálja, hogyan lehetne 2030-ra tovább növelni a női képviseletet a Tanácsban.
A kongresszus támogatta a pénzügyi, ellenőrzési, etikai és fegyelmi bizottságokra, valamint az egyéb operatív bizottságokra vonatkozó alapszabály módosítását. A 2026-os ülésszaktól kezdődően e testületek tagjainak is legalább egyharmada nő, legalább egyharmada pedig férfi lesz.
A női játékosok esélyegyenlőségét biztosító változtatás szerint az A csoportos női felnőtt és a női U18-as világbajnokságra az eddiginél nagyobb kereteket lehet nevezni. Ezekre a női tornákra a férfi eseményekhez hasonlóan 22 mezőnyjátékost és három kapust nevezhetnek a csapatok, de a női U18 divíziós világbajnokságokon is a férfi U18 divíziós keretekhez igazítva 20 mezőnyjátékos és 3 kapus vehet részt.
A 2025-2026-os szezontól megváltozik a női elitvébé lebonyolítása. Továbbra is tíz válogatott vesz részt a tornán, de az eddigivel ellentétben két azonos erősségű csoportot alakítanak ki a kígyóelv szerint, ahogy az a férfi U20-as, férfi U18-as és a női U18-as vb esetében is történik. Mindkét csoportból az első négy jut be a negyeddöntőbe, míg a csoport utolsó helyezettjei egymás ellen játszanak a bentmaradásért. Ez azt is jelenti, hogy 2026-tól már csak egy együttes esik ki a mostani kettővel szemben.
Rendezők
Ahogy arról már beszámoltunk, Budapest rendezheti meg a női U18-asok divízió 1/A világbajnokságát 2025 januárjában.
A férfi U18-asok elitvébéje 2027-ben és 2029-ben is az Egyesült Államokban lesz.
Két új tagországgal bővült az IIHF, Kenya és Bahrein is csatlakozott a hokis családhoz. Az IIHF egy több lehetőséget biztosítana az országok számára a részvételre és a fejlődésre. A 2025-ös őszi kongresszusa előtt a szövetség Globális Jégkorong Fórum-ot is rendez, amely új lehetőséget kínál a tagországok számára a szakértelem és az ötletek megosztására.
3x3
Az IIHF célja, hogy a jégkorong 3x3-as változata is olimpiai versenyszám legyen. Az ifjúsági olimpiákon már szerepelt a sportágnak ez a változata – idén éppen a magyar női csapat nyert -, és több országban is rendeztek tesztversenyeket. A NOB a 2030-as franciaországi téli játékokra várja az új sportágakra vonatkozó javaslatokat, az IIHF pedig a 2025. januári határidő előtt előkészíti a beadványát. A döntés márciusban várható. Luc Tardif, az IIHF elnöke a féléves kongresszuson elmondta, hogy egy 3x3-as jégkorongtorna 16 csapattal (nyolc férfi, nyolc női) és 240 sportolóval többet jelente. A hasonló „kicsinyített” sportágak, például a strandröplabda, a 3x3-as kosárlabda és a 7-es rögbi sikere után a 3x3-as jégkorong is nagyszerű eszköz lehet új közönség bevonására és a részvétel növelésére világszerte.