Siketlimpia a cél a Magyar Hallássérültek-válogatottjának

2017.11.21. 08:00 |

Alig néhány éve alakult meg a Magyar Hallássérültek-válogatottja, de máris nagy terveket szövöget: 2019-ben a téli siketlimpián, 2020-ban a csehországi Európa-bajnokságon venne részt.

A siketválogatott alapköveit az ötletgazda, Mártonffy Máté tette le három éve, korábban vízilabdázott, hogy aztán a jégkorongban lássa meg a lehetőséget a hallássérültek integrációjára.

„Azok, akik sportolnak, sokkal könnyebben tudnak beilleszkedni a hallók közé, ez volt az egyik oka annak, hogy megalakult a válogatottunk – mondja. – Hatan kezdtük, most már huszonketten vagyunk, a legfiatalabb tagunk 15, a legidősebb 47 éves. Amatőr csapatként mindenki dolgozik, vagy tanul, hetente háromszor edzünk és idővel szeretnénk majd elindulni valamelyik amatőr bajnokságban.”

A Hallássérültek-válogatottjának a Ferencváros jégkorong-szakosztálya ad otthont az edzésekre. A csapat a kezdetektől egy hónappal ezelőttig Balogh Zoltánnal dolgozott, tőle Pindák László vette át az irányítást.

„1998 óta dolgozom edzőként, de a velük való közös munka új kihívást jelent – így a Ferencváros korábbi kiváló, válogatott játékosa. – Láttam már őket korábban is a jégen, tudtam róluk, hogy nagyon lelkesek, ez nagyon tetszik bennük. Igaz, néha vissza is kell őket fogni, hogy nyugodtabban játszanak, ne sértődjenek meg, ha nem jön az ütőre a korong, hanem menjenek érte. A jégkorong nem könnyű sport, nekik pedig elég nehéz dolguk van, hiszen sokkal váratlanabbul éri őket az ütközés, mint azokat, akik hallanak.”

Emellett azt is kiemeli, mivel a hallásnak fontos szerepe van az egyensúlyozásban, a koordinációs gyakorlatokat nehezebben végzik. Továbbá, a kommunikáció sem egyszerű, hiszen hiába fújja az ember a sípot vagy kiabál, azt nem hallják meg – a jégen ugyanis nem használnak hallókészüléket.

„Ebben hoztam egy pici újítást. Megpróbálok erőteljesebb arcmimikával, orgánummal beszélni hozzájuk, és táblán magyarázom el a gyakorlatokat. Ha kell, akkor Máté és Kern Ádám segít a jelbeszédben, de be is mutatom a gyakorlatokat, hogy jobban megértsék. Egyébként Ádámon – aki amatőr szinten hokizott – és a kapus Milu Lászlón – aki utánpótlásban az épek között szerepelt, csak később lett hallássérült – kívül másnak nincs jégkorongos múltja, ellentétben a többi ország válogatottjával.”

Természetesen a svédekhez, a finnekhez, az oroszokhoz és a többi csapathoz hasonlóan nálunk is szívesen fogadják azokat a jégkorongos múlttal rendelkező játékosokat, akiknél akár munkahelyi ártalom vagy baleset, betegség következtében később alakult ki a siketség. Emellett pedig azoknak a gyerekeknek a jelentkezését is várják, akik hallássérültként élnek, de szeretnének jégkorongozni.

„Folyamatban van a gyerekek oktatása a Ferencváros jégkorong-szakosztályán belül – magyarázza Mártonffy. – Szeretnénk minél több gyereket bevonni a programba, hiszen, ahogy már említettem is, a sport sokat segít az épek közé való beilleszkedésben, másrészt jó légkörbe, közösségbe kerülnének a fiatalok. Sokan azt gondolják, hogy a jégkorong veszélyes a többi sportághoz képest, pedig ez nem igaz. Hallássérültként jobban kell figyelni a másik mozgására, legyen az csapattárs vagy ellenfél, illetve, mivel más az egyensúlypontunk, nehezebb megtanulni korcsolyázni. De azt magunk is megtapasztaltuk, hogy az elmúlt néhány év alatt sokat fejlődött a koordinációnk.”

 A siketválogatott nagy célokat tűzött ki maga elé a közeljövőben: amellett, hogy szeretnék bővíteni a csapat létszámát, jégre akarnak lépni a 2019-es téli siketlimpián és a 2020-as, csehországi Európa-bajnokságon is.

„Az elmúlt időkben több nemzetközi mérkőzést is játszottunk, legutóbb néhány napja Budapesten, a csehekkel – mondja a nemzetközi kapcsolatok építéséért is felelős Mártonffy. − 2018 áprilisában a Ferencváros jégpályáján rendezünk nemzetközi tornát, ősszel pedig a tervek szerint Moszkvába utazunk. Hogy mindez megvalósulhat, hálás köszönettel tartozunk a Ferencváros jégkorong-szakosztályának, Hudák Gábor szakmai igazgatónak, a Magyar Jégkorong Szövetségnek, és a játékostársaimnak is meg kell köszönjem, hogy rendszeresen járnak az edzésekre, és lelkesen vetik bele magukat a munkába.”

Felhívás

Keresünk olyan jégkorongosokat, akiknek van már tapasztalatuk, tudásuk ehhez a játékhoz, legyen az utánpótlás-korosztályban, vagy akár felnőttbajnokságban szereplő játékos, aki valamilyen szinten nem hall.

Elérhetőség: Mártonffy Mátét +36202051385

Fotók: Claus János