Olyan rendszert akarunk felépíteni, ahol mindenki ki tudja hozni magából a maximumot

2017.07.20. 09:13 |

Az MJSZ sportigazgatójával Egri Gergellyel beszélgettünk a hamarosan induló mentoredző programról, a sportág szakmai fejlesztéséről és az edzők képzéséről.

Mi volt a mentoredző program életre hívásának az oka?

Rengeteg kihívással szembesülnek az egyesületeink, amikről sok esetben nem tudunk, pedig lehet, hogy együtt könnyebben, hatékonyabban tudnánk megoldani a problémákat és elősegíteni a fejlődésüket. Az egyik fontos tényező az edző képzés. Magyarországon elég kevés olyan szakember van, aki nemzetközi mércével mérve is magasan képzett és komoly tudást tudna átadni egy gyerekekkel foglalkozó edző kollégának. Azok az edzők, akik megfelelnek ezeknek a kritériumoknak, rendszerint valahol fő állásban dolgoznak így esélytelen, hogy rendszeresen el tudjanak jutni mondjuk egy kisebb távoli egyesülethez. Nagy kereslet van tehát az ilyen kollégákra, mi pedig ezt az igényt próbáljuk becsatornázni.

A másik probléma, hogy közel 500 edzőnk van, őket folyamatosan központilag képezni, akár azzal, hogy folyamatosan feljönnek Budapestre, gyakorlatilag lehetetlen. A program arra lesz hivatott, hogy a mentoredzők kimenjenek a műhelyekbe és ott segítsenek a kollégáknak vagy a regionális központokban tartsanak továbbképzést. Összeségében személyre szabott, kézzelfogható gyakorlati segítséget és képzést akarunk nyújtani, az edző kollégának és műhelyeknek, de nem csak az edzési programokat tekintve.

Milyen típusú segítséget képzeljünk el?

Első körben fel akarjuk mérni a fennálló kihívásokat, és ezekre akarunk minden egyesületnek testreszabott megoldást nyújtani. A mentoredzők feladata első körben az lesz, hogy mélyrehatóan megismerjék az egyesületeket. Úgy kell ezt elképzelni, mintha az MJSZ meghosszabbított karjai lennének. Ismerjék meg a klubokat és az ott dolgozó kollégákat, együttesen mérjenek fel mindent, amire az egyesületnek szüksége lenne a fejlődéshez. Tudjunk minden rövid és hosszú távú kihívásról, akár arról, hogy a TAO-val foglalkozó kollégájuknak továbbképzésre lenne szüksége, de akár arra, hogy szárazedzéshez különböző eszközök kellenek. Össze akarjuk foglalni ezeket a kihívásokat, célkitűzéseket és lehetőleg a legoptimálisabb megoldást megtalálni.

A másik nagyon fontos szerepe a mentoroknak a szakmai képzés lesz. Szerencsére ma már elérhetőek azok a sztenderdek, ami a gyerekek napi, heti vagy havi szintű terhelését tartalmazza, mindezt életkorhoz és fizikális fejlettséghez igazodva. Ezeket a hokis nagy hatalmak által is alkalmazott rendszereket, mi is átvettünk. Jelenleg is zajlik Géczi Gábor vezetésével a magyar sajátosságokra való átültetése. Például egy adott életkorban a gyerekeknek már taktikát kell tanulniuk, nem jó senkinek, ha ők ehelyett erőnléti edzéseket végeznek. Nem fognak úgy fejlődni, mint a társaik és előbb utóbb gyengébbek lesznek bizonyos helyzetekben, aztán jönnek majd a vereségek, végül pedig abbahagyják a sportot, noha tehetségesek voltak. Ezt el kell kerülnünk, olyan rendszert akarunk felépíteni, ahol mindenki ki tudja hozni magából a maximumot. Nagy szerep fog ebben a rendszerben a mentoredzőkre hárulni, ők lesznek hivatottak ezt a tudást átadni és számon kérni. Mindenképpen fontosnak tartjuk, hogy ne csak sportolókat neveljünk hanem olyan fiatalokat, akik emellett az iskolában is jól teljesítenek a megfelelő szociális életük is megmarad, ehhez kell egy optimális és hatékony edzésprogram.
 
 
Hogyan kell elképzelni ezt területileg, hány edző lesz, hogyan osztjátok be őket?

Nagyon nehéz erre választ adni, mert az a cél, hogy 2025-re álljon fel egy optimális rendszer. Most még sok átfedés van egyes személyek és pozíciók között, egyelőre a műhelyek megismerése és a kapcsolatok kiépítése zajlik. A végső cél szerint két típusú szakember lesz a rendszerben, a mentoredzők az egyes nagyobb szakmai műhelyekért felelnek, a területi szakfelügyelők pedig inkább mobilis személyek lesznek, főleg ők járnak majd ki a kisebb egyesületekhez. Az egészet az MJSZ hosszútávú fejlesztési stratégiájának tükrében kell elképzelni. A stratégia 2025-ig szól, eddigre akarunk kialakítani egy hét régióból álló rendszert, mindegyik régióban egy mentoredzővel és területi szakfelügyelővel, Budapest egy nagyobb központ lesz, itt mindkét szakemberből 4-4 fővel tervezünk. A régióközpontokban található klubok felügyelik a szakmai munkát a területükön és képzik az ottani edzőket. Még nem tartunk ott, hogy ilyen létszámmal dolgozzunk, ezért a két típusú szakember között átfedések is vannak, egyelőre az adottságokhoz próbáljuk alakítani a rendszert.

Hány edzővel és kikkel indul a program?

Egyelőre hét edző dolgozik a rendszerben, van aki csak mentorként, van aki mentorként és területi szakfelügyelőként is dolgozik. Mint említettem lesznek átfedések, például Marius Gliga Szegeden mentoredző lesz, de másik négy egyesületnél szakfelügyelőként is dolgozik.

Milyen gyakorisággal fognak menni az edzők? Milyen szintű felügyelet lesz ez az edzők fölött?

Terveink szerint két hetente legalább egy napot töltenek majd ugyanannál az egyesületnél. Nagyon nehéz Budapestről irányítani a szakmai munkát, vannak olyan egyesületek, akik talán azt érezhették a múltban, hogy senki nem törődik velük és magukra vannak hagyva. Ezen akarunk változtatni és a mentoredzők révén a klubokat és edzőket is támogatni amiben csak lehetséges. Ha folyamatosan ott van valaki, aki segít nekik, akkor reméljük előre tudnak lépni minden fronton és a mentroedzők jelenléte kézzel fogható segítség lesz majd a mindennapokban. Nagy előnye a programnak, hogy sok válogatott edző is részt vesz a programban, így remélhetőleg a gyerekek is plusz motivációt kaphatnak a fejlődésben. Legyen szó bármilyen pici egyesületről, mindenki előtt nyitva kell, hogy álljon az előrelépés és a korosztályos válogatott kapuja.
 
Az MJSZ hosszútávú fejlesztési programja 2025-ig szól, ennek végéig milyen célt lehet megfogalmazni, ami reális a program kapcsán?

Remélhetőleg megvalósulnak a terveink az infrastrukturális fejlesztéssel, a gyermeklétszámmal kapcsolatban és edzők fejlesztésében kitűzött célokat is elérjük. Reméljük addigra új egyesületeket is be tudunk majd csatolni a mentorprogramba és jégkorong vérkeringésébe egyaránt. Az egész rendszer célja, hogy ugyanazokat a sztenderdeket és attitűdöt tudjuk meghonosítani országosan, amit a legjobb műhelyekben, vagy éppen a válogatottnál is van. Nagy segítségünkre lesz egy új szakmai tervező, ellenőrző szoftver bevezetése, amelynek a segítségével központilag látjuk például majd a felmérések adatait, így az összes játékos fejlődését szemmel tudjuk követni.

Talán a rendszer egyik legnagyobb előnye lesz, hogy a válogatott edzők sokkal jobb képet kapnak a csapatokról, sokkal jobban megismerhetik az egyes játékosokat. Szintén fontos lesz majd látni, hogy az adott korosztályokban melyik csapat miben lépett előre. A megújulás lehetősége is adott, ha egy meghatározott edző korosztálya valamiben huzamosan, látványosan fejlődik, akkor azt az edzés programot érdemes lesz átvenni és országosan meghonosítani. Remélem, hogy tudunk egy jó irányt mutatni és mindenhol a lehető legmagasabb szintű szakmai munkát tudjuk a tagszervezetekkel közösen elvégezni a jövőben.