Majoross Gergely: Szeretném, ha minden flottul menne

2024.08.16. 13:30 |

A férfiválogatott szövetségi kapitányával készítettünk interjút, melyben a szakember megindokolta első kerethirdetését, és beszélt arról is, milyen megfontolásból választotta ki segítőit. Azt mondja, a pozsonyi olimpiai selejtező mindhárom mérkőzése nagy lehetőség a válogatott számára, hogy megtegye az első lépéseket a saját útján.

Mennyire volt könnyű dolgod az első keret kihirdetésekor? – kérdeztük Majoross Gergelyt, aki az Ukrajna elleni augusztus 25-i, a Vasas Jégcentrumban rendezendő mérkőzésen debütál majd a magyar válogatott kispadján (jegyek már kaphatók az eventim.hu felületén).

A sikeres májusi világbajnokság óta ugyan sok idő eltelt, de ebben az időszakban nem sok jégkorong fért bele a srácoknak, így kevés lehetőségem volt arra, hogy azokat a döntéseket, amelyeket korábban hoztak, esetleg felülbíráljam. Egyértelmű volt, hogy mindenkit behívunk a világbajnoki keretből. Sárpátki Tamás egy komolyabb sérülésből jön éppen vissza, így ő hiányzik most, a klubjától is azt az információt kaptam, hogy az a helyes, ha ezen a tornán most nem vesz részt. Új emberként lesz velünk Bartalis Isti, akinek egyértelműen a keretben a helye, illetve velünk lesznek azok is, akik a vb-keretből utolsóként maradtak ki. Két fiatal, Horváth Alex és Horváth Bence is bizalmat kap most, a nyáron látottak, az eddigi tapasztalatok, valamint az utánpótlás-válogatottakban nyújtott teljesítményük alapján ők azok, akik most talán a legközelebb állnak a felnőttválogatotthoz. Mindenképp szerettünk volna nekik lehetőséget adni, hogy belszagoljanak abba, ez a közeg mit vár el tőlük. Meglátjuk, mennyire lesz gyors a beépülésük.

Legutóbb azt nyilatkoztad az U25-ös válogatott kapcsán, hogy örömteli, hogy első szóra igent mondtak az edzők, akikkel dolgozni szerettél volna. Így van ez a játékosok részéről is? Bartalis Istvánra gondolok elsősorban, az ő visszatérésének sokan örülnek.

Abszolút így van. Amint az én szerepköröm véglegesedett, rögtön felvettem vele a kapcsolatot. Sokat beszélgettünk, arról is, hogy neki mi volt a problémája. Ezt az élet megoldotta, mindig is szívesen állt a válogatott rendelkezésére és mindig nagy odaadással játszott a csapatban. Ez ebben a megváltozott helyzetben sem lesz másként, ebben biztos vagyok.

Ez még egy bő keret, mi alapján dől el, hogy kiket nevez a stáb az ukránok elleni mérkőzésre?

Pontosan még nem tudom, de két út állhat előttünk. Mivel nagyon rövid a felkészülésünk a pozsonyi torna előtt, elképzelhető, hogy a lehető legjobb csapattal állunk fel, hogy legalább egyet játsszunk így a tétmeccsek előtt. A másik út akkor járható, ha tudjuk, kik azok, akik biztosan bekerülnek az utazókeretbe, mert akkor őket esetleg pihentethetjük, a többieket pedig megversenyeztethetjük. Jelenleg úgy látom, hogy egy hibrid megoldás lehet a vége, mert már most látszik, hogy a biztosnak gondolt emberek közül többeknek nem lesz túl ideális vagy alkalmas ez a mérkőzés. Ennek oka kisebb sérülés, vagy például az, hogy a fehérváriak pénteken meccset játszanak. A BJAHC szombaton fog, de Kangyal Balázs vezetőedző elengedte az érintett játékosokat a keretünkbe, amit ezúton is köszönök neki. Racionálisan fogunk dönteni a keretről.

A nyáron kétszer is találkozott az U25-ös válogatott kerete, ahonnan tehát ketten is kiharcolták a keretbe kerülést. Hogy tekintesz vissza ezekre a foglalkozásokra?

Jól szolgálták ezek az edzések azokat a célokat, amiket mi kitűztünk. Megismertem egy csomó srácot személyesen, olyanokat, akiket korábban nem tudtam. Az elmúlt öt évben nem dolgoztam a magyar bajnokságban, és bár sok barátom, köztük vezetőedző barátom van, akikkel sokat beszélgetek, és láttam pár Erste Liga-bajnokit is, sok fiatalt nem ismertem közelről. A másik cél az volt, hogy azokat a hiányosságokat, amik a nemzetközi színtéren jelentkeznek, kezdjük el a lehető leghamarabb a fiatal játékosoknál orvosolni, hívjuk fel a figyelmet a kulcsfontosságú részletekre, amikkel aztán a klubjukban tudnak foglalkozni. Úgy érzem, jól fogtuk meg a főbb támpontokat, jól működtek az edzések, a kollégáim jól dolgoztak, jó gyakorlatokat tudtunk végezni. A harmadik cél az volt, hogy az utánpótlásból éppen kiöregedő fiatalok lássanak maguk előtt valamifajta utat a nemzeti válogatott felé. Erre is jó a program, benne tartja őket a vérkeringésben, szem előtt vannak, így megőrizhetik a motivációjukat a mindennapokban.

Ha már utánpótlás: ott voltál az amerikai U17-es válogatott elleni mérkőzésen. Mit láttál?

Nem voltam túl derűlátó, nem is feltétlenül a nagy különbségű eredmény miatt, és azt is hozzá kell tenni, hogy mi sem a legerősebb U19-es kerettel álltunk ki. A fő tanulság, hogy igenis ki kell dolgozni egy rendszert, hogy a magyar top utánpótlás játékosok, akikről tudjuk, hogy a csapat gerincét adják, ügyesebbek, képzettebbek, erősebbek legyenek, jobban értsék a játékot, tudják, hogy milyen döntéseket kell hozni bizonyos helyzetekben, ismerjék fel az opciókat nyomáshelyzetekben. Ez egy nagy feladata lesz a következő hat-nyolc évnek, és fontos, hogy ezt nem a válogatottak körül kell orvosolni, hanem a klubokban. Az MJSZ új vezetése részéről egyértelműen látszik az az irány, ami azt segíti elő, hogy a szakmai munkán tudjunk erősíteni, hogy minél magasabb színvonalon folyjon a munka a klubokban, és hogy az ezekben a különálló műhelyekben történő törekvések egy irányba mutassanak. Reméljük, hogy a következő időszakban tudunk előrelépni. Kicsiket, de biztosan.

A válogatott mellett Kiss Dávid, Szilassy Zoltán, Bartalis Balázs, Tokaji Viktor és Samuli Nordman segíti a munkád. Ez a végleges stáb? S ha igen, miért rájuk esett a választásod?

Igen, ez lesz a magyar válogatott stábja. Az egyértelmű, hogy Kiss Dávid és Szilassy Zoli az elmúlt években folyamatosan kiváló munkát végzett a csapat mellett, nagy részük van a tavalyi sikerben, természetes volt, hogy számítok az ő hozzáadott értékükre. Bartalis Bazsi olyan helyeken dolgozott és dolgozik segédedzőként, ahol magyar edző nem tudom, hogy járt-e egyáltalán. Ebből kifolyólag egy olyan tudáscsomag van a birtokában, ami nagyon hasznos lehet a válogatottnak: információi vannak a legmagasabb szintekről, arról a szintről, ahová mi játékosokat szeretnénk eljuttatni. Ő egy kulcsszereplő lehet abban, hogy minél több játékos topligákba szerződjön, ezért is szerettem volna vele dolgozni. Arról nem is beszélve, hogy az egyéni képességek fejlesztésében messze a legképzettebb magyar edző, emiatt is fontos szerepe van a stábban. Szerettem volna olyan kapusedzővel dolgozni, aki Magyarországon dolgozik, itt van, mert nem ideális, ha csak a nemzetközi szünetekre korlátozódik a fejlesztés. Folyamatosan szeretnénk üzemeltetni a programunkat, olyan emberre van szükség, aki állandóan szem előtt tartja a tehetségeket, kommunikál velük, visszajelzéseket ad nekik. A magyar kapusedzők között jó pár feltörekvő fiatal dolgozik, akik idővel képesek lesznek tőle átvenni a stafétabotot, őket be is hívjuk majd vendégedzőként a programunkba rendszeresen, hogy lássák, hogyan dolgozunk. Ezzel együtt most még úgy éreztem, külföldi szakember segítségre van szükségünk, Sami egyébként a videóedzői feladatokat is ellátja majd. A hátvédek képzése, felkészítése picit más feladat, mint a csatároké, Toki pedig mindig is szeretett ebben elmélyülni, ő a legalkalmasabb személy, hogy ezen a területen oroszlánrészt vállaljon a stábban. Ő garancia arra, hogy az az előrelépés, amit ezen a területen várunk, egyre hatékonyabb és nagyobb lépés legyen, ezért esett rá a választásom. Dolgoztam már vele a MAC-nál, és nem titok, hogy jóbarátok vagyunk, a bizalom tehát kölcsönös, pontosan tudom, mit várhatok tőle. Ami nagy értéke, hogy kritikus gondolkodó, szeret kiprovokálni gondolatokat a másikból. Sosem fogja azt mondani, hogy minden jó, ha úgy érzi, hogy nem jó minden. Ez a stáb egészére is igaz egyébként: az első megbeszélésünkön elmondtam, szeretném ezt a gondolkodást meghonosítani. Nem lesz minden úgy, ahogy én gondolom, úgy lesz minden, ami a legjobb lehet a válogatottnak. Egy csapat vagyunk a csapatban a stábbal, ahol mindenkinek egyenlő a véleménye.

Ukrajna ellen játszunk tehát edzőmeccset, ismét. Mennyire lesz ideális ellenfél a torna előtt a divízió 1/A-csoportba feljutó válogatott?

Természetesen én is azok közé tartozom, akik úgy általánosságban jobban szeretnek minél nívósabb csapattal találkozni, de ez nem ilyen egyszerű kérdés. Mi nem kvalifikáltuk magunkat az utolsó olimpiai selejtezőkörbe alanyi jogon, azok viszont, akik tudták, hogy selejtezőt fognak játszani, lekötötték maguknak az edzőmeccseket. Nekünk már nem nagyon maradt szabad ellenfél, amikor kiderült, hogy részt vehetünk a pozsonyi tornán. Ahhoz, hogy a magyar válogatott fejlődjön, a lehető legmagasabb színvonalú meccseket kell játszania, és bár jobban örülnék egy erősebb válogatottnak, ez azért egy nagyon nehezen legyűrhető, odaadó válogatott, nem könnyű ellene játszani. Ukrajna meg fogja adni azt a kihívást a csapatnak augusztus 25-én, amire szükségünk van. Egyébként pedig ezen a napon minden másnak a magyar válogatottról kell szólnia: mennyire visszük át az értékeket, hogyan boldogulunk majd a taktikai elemekkel, hogyan válunk csapattá, milyen arcukat mutatják azok, akik lehetőséget kapnak, mi lesz azokkal, akik új szerepkörbe kerülnek, akár fiatalon. De nekünk stábnak is ez lesz az első közös munkánk, amelynek során egy csomó dolgot meg tudunk majd figyelni.

Izgatott vagy?

Nem a meccsel kapcsolatban van bennem drukk, hanem amiatt, hogy egy programot mindig nehéz átvenni vagy újraindítani. Ráadásul ez nem egy klubmunka, ez egy más jellegű kihívás, és szeretném, ha minden flottul menne. Az egész összetartás, maga a torna jól alakuljon, és mindenki úgy menjen haza, hogy a maga részéről mindent megtett, és bármi is az eredmény, nyertünk, mert előrejutottunk az utunkon.

Mi lehet a cél a csapat számára a pozsonyi selejtezőn?

Az első cél egyértelmű: lehetőségünk van kivívni az olimpián való szereplést, ez egy óriási lehetőség, és bár minden ellenfelünk elénk sorolt válogatott, mindent meg fogunk tenni ennek érdekében. Másrészt ez a három mérkőzés nagyon jó lehetőség a válogatottunk számára az előrelépésre, fejlődésre. Nem könnyű lekötni meccseket A csoportos vagy top 10-es ellenfelekkel, normális esetben össze se jönne a válogatott augusztus végén. Most megkaptuk ezt a lehetőséget, olyan csapatok ellen játszhatunk, akik a legjobb teljesítményre sarkallnak minket. Ebből szeretnénk kihozni a maximumot.

A magyar válogatott kerete az augusztusi programra:

Kapusok: Bálizs Bence (Sparta Sarpsborg, norvég), Horváth Dominik (Hydro Fehérvár AV19), Vay Ádám (HK Poprad, szlovák)

Hátvédek: Fejes Nándor (Gyergyói HK), Garát Zsombor, Hadobás Zétény (Iowa Heartlanders, amerikai), Horváth Alex (Ocelari Trinec, cseh), Horváth Milán (JoKP, finn), Kiss Roland (Hydro Fehérvár AV19), Nilsson Henrik (Kalmar, svéd), Ortenszky Tamás (Winterthur, svájci), Stipsicz Bence (Hydro Fehérvár AV19), Szabó Bence (BJAHC) 

Csatárok: Ambrus Gergő (Hydro Fehérvár AV19), Bartalis István (Hydro Fehérvár AV19), Erdély Csanád (Hydro Fehérvár AV19), Galló Vilmos (KooKoo, finn), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Horváth Bence (Jukurit, finn), Mihály Ákos (Hydro Fehérvár AV19), Nagy Krisztián (BJAHC), Nemes Márton (Mora IF, svéd) Németh Kristóf (Hydro Fehérvár AV19), Papp Kristóf (Lindenwood, amerikai), Sebők Balázs (Hydro Fehérvár AV19), Sofron István (BJAHC), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Varga Balázs (JYP, finn) 

A stáb: Majoross Gergely szövetségi kapitány, Kiss Dávid másodedző, Szilassy Zoltán másodedző, Tokaji Viktor másodedző, Bartalis Balázs skill/videóedző, Samuli Nordman kapusedző, Puskás Sándor erőnléti edző, Hubay Zsombor fizioterapeuta, Dubóczki Dóra fizioterapueta, Dr. Rybaltovszki Henrik csapatorvos, Nagy József felszerelés-menedzser, Závodszky Szabolcs technikai koordinátor, Németh Gergely sportpszichológus, Szilágyi Levente csapatvezető, Végh Benedek szakági vezető, Bóta Márton sajtó, Vörös Dávid fotó

Az olimpiai selejtező programja:

Augusztus 29., 14.00 Kazahsztán-Magyarország
Augusztus 29., 18.00 Szlovákia-Ausztria

Augusztus 30., 14.00 Kazahsztán-Ausztria
Augusztus 30., 18.00 Magyarország-Szlovákia

Szeptember 1., 14.00 Ausztria-Magyarország
Szeptember 1., 18.00 Szlovákia-Kazahsztán