Leckék játékosoknak, edzőknek és szülőknek

2018.02.01. 15:21 |

A magyar férfi U18-as válogatott nagy erőkkel készül a közelgő Divízió I/B világbajnokságra. A felkészülés részeként a szövetségi kapitány, Glen Williamson egy kisebb házi feladatot adott azon játékosoknak, akik meghívást kaptak a februári edzőtáborra.

A 2016-2017-es szezon elején a kanadai válogatottnál megszületett egy cikk Készülj fel az értékelésre! címmel, amely egyfajta iránymutatást tartalmaz a játékosok, az edzők valamint a szülők számára is, hogy mit tegyenek, és mit ne tegyenek a hoki szezon ideje alatt. Glen Williamson és edzői stábja arra kérte a játékosait, hogy az edzőtábor előtt alaposan olvassák el ezt a rövid cikket. A nemzetközi szünet alatt ugyanaz a válogatási folyamat zajlik majd le teljes egészében az U19-es, a két U18-as, az U16-os, az U15-ös, valamint az U14-es válogatottjainknál. Észak-Amerikában és Skandináviában minden játékosnak, évente próbajátékon kell részt vennie, ahol ezek a praktikák, függetlenül attól, hogy klubcsapatról vagy válogatottról legyen szó, nagyszerűen alkalmazhatók. Ahogyan a mindennapi életben egy vizsga vagy állásinterjú során is.

Játékosok

Amikor egy játékos próbajátékra vagy kiválasztásra érkezik, kétféle mentalitással érkezhet: magabiztosan vagy nyugtalanul. „Fontos a játékosok számára, hogy ismerjék el a szorongásukat, de ne engedjék, hogy ez a szorongás hatással legyen a viselkedésükre. A szorongó játékosoknál fontos, hogy a mentalitásuk legyen normális.” – írja a cikk. A játékosoknak arra kell koncentrálniuk, amit tudnak és amire képesek lehetnek, továbbá felelősségteljesen kell hozzáállniuk testük és izomzatuk megfelelő regenerálódásáért. A komfortérzet is nagyon fontos, az edzők számára gyorsan világossá válik, hogy melyik játékosok érzik magukat komfortosan és melyikek érzik magukat kényelmetlenül a jégen. „A teljesítmény egyik fontos eleme a komfort. Nagyon tisztán lehet látni, hogy ki érzi jól magát, komfortosan a táborok során és ki az, aki nem. Azon játékosok, akik kényelmetlenül vagy nem érzik jól magukat, azok hajlamosak túlgondolni egy adott szituációt, vagy túl gyorsan hoznak megalapozatlan döntést. Míg azok, akik komfortosak, jól érzik magukat, azok sokkal hatékonyabban játszanak és nem gondolják túl a lehetőségeket a pályán.” Ha valaki elkezdi magát kellemetlenül érezni, akkor annak vissza kell térnie az alapokhoz és újra fel kell építenie magát. A magabiztosság az edzők számára rendkívül fontos szempont a kiválasztási folyamatban. Szintén fontos, hogy minden edzést pozitív üzenettel hagyjon el a játékos, ugyanakkor tisztában legyen azzal, hogy miben kell fejlődnie.

Edzők

A következő edzőtáborban ötven technikailag és taktikailag is fejlett játékos vesz részt, akik nagyon magas színvonalon játszanak, ám képességeik nem feltétlen nyilvánulhatnak meg minden szituációban. „A kiértékeléseket összeolvasva, rengeteg információt megtudhatunk. Nagyon fontos, hogy prioritást élvezzenek azok az információk, amelyek segítenek a döntésekben és valós visszajelzéseket adnak játékosnak és szülőnek egyaránt.” A játék legfontosabb eleme a gólszerzés, de legalább ugyanolyan fontos a játékosok korong nélküli mozgása: az üres területek kialakítása, a védekezés, a visszazárás és a támadásokhoz való felzárkózás is. Ezek mind ugyanolyan szükséges összetevői a győzelemnek. Továbbá a csapatmunka és a személyiség is fontos a játékosok közötti megfelelő kapcsolat kialakításában, ami szintén a siker kulcsa. „Az egyik technikai képességet sokszor figyelmen kívül hagyják, pedig az egyik legbeszédesebb a játékosok képességének felmérésében, hogy adott szinten, adott helyzetekben milyen döntéseket hoz, mit és hogyan dolgozik korong nélkül. A játékosok képességeinek értékelésénél kritikus szempont, hogy milyen döntéseket hoz a korong nélküli játékban.” A képességfelmérő folyamatba a kapusok bevonása is elengedhetetlen.

Szülők

Az U20-as és U18-as korosztály nézőpontja a jégkorongról erre a korra már kialakul, így ez a bekezdés sokkal inkább az U16-os vagy ennél fiatalabb korosztályba tartozó gyerekek szüleire vonatkozik. „A szülők sokszor érezhetik magukat izgatottnak az edzőtáborok alkalmával, ami idegeskedéshez, frusztrációhoz és negatív hozzáálláshoz vezethet. Ez sokszor nem alaptalan, de ez egy kritikus időszak, bármilyen negatív kihatású tényezőtől távol érdemes tartani az edzőket és a játékosokat egyaránt.” Ez nagy segítség mind az edzők számára, akik azon dolgoznak, hogy a lehető legtisztább képet kapjanak a játékosok fejlődési folyamatáról, mind a játékosok számára, akiknek így csak arra kell koncentrálniuk, hogy a legjobbjukat nyújtsák. A szülőknek fontos, hogy végig pozitívak maradjanak, támogassák a gyereküket és a siker útján terelgessék őket. „A szülők szerepe az értékelési folyamat közben az, hogy pozitívak és támogatóak legyenek a játékosokkal.” Nyilvánvaló, hogy minden játékos a legmagasabb szintre szeretne eljutni és a lehető legjobban kiteljesedni. „A leghasznosabb módja, ha a hosszútávú gondolkodásmódot helyezik előtérbe. A lehető legjobbat hozd ki magadból, akármilyen szint is legyen az, aztán folytasd és tanuld meg, hogyan lehetsz még jobb.” A legeslegfontosabb a szülők számára azonban az, amivel a cikk zárul. „A játékosok, szülők és edzők, akik a lehető legtöbbet tudják kihozni a saját helyzetükből – bármilyen legyen is az – fogják a legjobban élvezni, a legtöbbet tanulni és a lehető legjobb tapasztalatot szerezni az adott esemény alatt.”

A teljes cikk ITT található

Zárásként tehát mi a legfontosabb?

Játékosok

  • Ismerd el, ha szorongsz, de ne engedd, hogy hatással legyen a játékodra.
  • Növeld meg a komfortosságot azzal, hogy meccs előtti rutinokat gyakorolsz
  • Koncentrálj csak a játékra, bízz a képességeidben
  • Ne stresszelj amiatt, amiket nem tudsz kontrollálni

Edzők

  • Átlátható kommunikáció a játékosokkal és szüleikkel
  • Játékosok értékelése a technikai képességeik szerint
  • Ne felejtsék el figyelni a játékosok korong nélküli játékát
  • Megismerni az alapvető kapusmozgást és technikai képességeket

Szülők

  • Bízzanak az edzőkben és stábtagokban
  • Támogassák és táplálják játékosukat mentálisan és fizikailag
  • Tartsák szem előtt a hosszú távú fejlődés életszemléletét
  • Bátorítsák játékosukat, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki magukból és élvezzék át minden egyes percét az élménynek, amennyire csak tudják