A szurkolók észrevehették az Erste Liga mostani szezonjában, hogy a játékvezetők sisakján a Skoda felirat szerepel. A sportág emblematikus támogatója kiemelten áll a magyar játékvezetés mellett, jelezve ezzel a zebramezesek szerepének és a sportszerű játéknak a fontosságát. A 32 tagú ligakeret tagjai ezen a nyáron is mindent megtettek azért, hogy a lehető legjobb fizikai állapotban kezdjék az új idényt. Az Erste Ligában játékvezetőként az ötödik szezonját kezdő Korbuly Gergelyt kérdeztük az új idényről és a sporik szerepéről.
Az új idényben a sisakotokon szerepel a Magyar Jégkorong Szövetség és a sportág elkötelezett támogatója, a Skoda matricája. Mondhatjuk, hogy ez jelzi a szerepetek fontosságát?
Igen, mi is örülünk ennek az együttműködésnek, ez nekünk is egy jó lehetőség, ami jelzi, hogy teljes értékű tagjai vagyunk ennek a ligának. Külföldön bevett szokás, hogy a játékvezetők ilyen értelemben is részesei a sportág marketinges körforgásának. Mi négyen végig ott vagyunk a jégen, ez a mostani megjelenés ad egy plusz határozottságot mindannyiunknak, és a szerepünket is kiemeli, a munkának pedig elismeri.
Hogyan készültetek fel az új szezonra, hogyan kell elképzelni egy játékvezető nyarát?
A játékvezetők pihenőidőszaka nem teljesen válik el a játékosokétól, hiszen számunkra is megterhelő egy szezon, különösen a rájátszás, amikor rövid idő alatt kell sokat utazni. Ráadásul mi a főállásunk mellett, mellékállásként végezzük ezt a tevékenységet, alaposan meg kell tervezni a playoff-napokat, de ez – talán mások nevében is mondhatom – nem teher, mert mi is szeretjük ezt a sportágat, és azért csináljuk a játékvezetést, mert örülünk, hogy részesei lehetünk a magyar jégkorongnak, ezen belül a bajnokságnak. Személy szerint nekem egy két-háromhetes pihenéssel indult a nyár, ekkor van egy kis idő feldolgozni a történteket, ezen kívül van lehetőség fókuszálni a munkára, a családra. Ezután a játékosokhoz hasonlóan mi is elkezdtük a felkészülést, legfőképpen szárazon, konditeremben, de jeges opcióink is voltak. Nagyon fontos, hogy megfelelő fizikai állapotba kerüljünk a bajnoki rajtra. Mi 60 percig a jégen vagyunk, fejben folyamatosan gyors döntéseket kell hozni, és ha nem vagyunk fizikálisan rendben, jön a fáradtság, fáradtan pedig hamarabb hozunk rossz döntéseket.
Célzott találkozókat, képzéseket is rendeznek a játékvezetők számára.
Igen, minden augusztus elején tartják meg az Erste Liga-keret számára a szokásos edzőtábort, ott mindenkivel találkozunk, és jeges, száraz teszteket végzünk, ahogyan van egy elméleti teszt is. Nyilvánvalóan az Erste Ligában van szükség a legmagasabb szintű eredményekre ezeken a teszteken, hogy valaki megkapja a licenszet az idényre. A bajnokság előtt aztán elkezdődnek a felkészülési mérkőzések, mindenkinek van 3-4 meccse, mi itt tudunk igazán belerázódni fizikálisan a munkába, hogy szeptember közepére megfelelő „jeges”, fizikális és kondicionális állapotba kerüljünk.
Ez már az ötödik szezonod az Erste Ligában, az első évben még vonalbíróként dolgoztál, negyedik éve pedig vezetőbíróként. Egyértelmű volt, hogy játékvezető leszel játékospályafutásod után?
Alapvetően nem volt tervben, hiszen minden hokis, így én is minél tovább szeretne játékosként részese maradni a sportágnak. Egy korábbi csapattársam hívott el egy bírói edzőtáborba, kérte, hogy menjek vele, mert nagyon jó a hangulat, kóstoljak bele, egyébként sem akar egyedül menni. És tényleg egy nagyon jó társaságba és hangulatba csöppentem bele. Az első egy-két évben még csak szupermini tornákra jártam, majd az utánpótlásban kezdtem el járni azt a bizonyos ranglétrát, először vonalbíróként, majd vezetőbíróként dolgoztam az U16-os korosztályban. Miután a sokadik sérülésem után meghoztam a döntést, hogy játékosként befejezem, már egyértelmű volt, hogy bíróként folytatom, hiszen semmiképp sem akartam elszakadni a sportágtól. Ahogyan abbahagytam, a következő szezontól már az Erste Ligába kerültem.
Lehet gyorsan lépkedni előre?
Ha valaki mögött van játékospályafutás, érzi és érti a játékot, emellett megvan a megfelelő korcsolyatudás is, akkor lehet gyorsan lépkedni előre, főleg az utánpótlás korosztályban. A felnőttbajnokságban kevés hely van, értelemszerűen nehezebb is oda bekerülni, főleg, mert mindenkinek ez a célja. Ezt a szintet nehezebb megugrani, de ha valaki komolyan veszi a dolgot, beleteszi az energiát, képezi magát, folyamatosan kielemzi a saját meccseit, valamint segítséget is kér a tapasztaltabb kollégáktól, akkor két-három év alatt meghatározó szerepe lehet.
Szóval ajánlod másoknak is ezt a pályát.
Igen, mindenképp ösztönözném arra a játékosokat, hogy ismerjék meg a közeget. Menjenek el egy szabálytesztre vagy egy bírói tábora, hogy kicsit megérezzék, milyen a másik oldalon lenni. Mindkét oldalnak hasznos, ha látják, mi megy át egy szituációban egy játékvezető fején. Szerintem kölcsönösen tudjuk egymást segíteni, az észrevételekkel, eszmecserékkel, hogy mindenki jobban tudjon alkalmazkodni a játékhoz, vagy épp a változásokhoz.
Szerinted milyen most a játékvezetők megítélése idehaza?
Úgy érzem, folyamatosan javul a megítélésünk. Sokan vagyunk abban a szerencsés helyzetben, hogy részt vehetünk IIHF-eseményeken, világbajnokságokon. Az összes magyar vonalbíró vagy játékvezető jó értékelésekkel tér haza ezekről az eseményekről, ez sokat számít a megítélésünkben. A liga is fejlődik, így elengedhetetlen, hogy mi is tartsuk a lépést, ugyanolyan, vagy inkább még gyorsabb ütemben kell fejlődnünk. A csapatok szurkolóinak soha nem leszünk a kedvencei, ezt mindenki tudja és elfogadja. De azt sem szabad elfelejteni, hogy mi is a játék szeretete miatt végezzük ezt a munkát.
Miben fejlődik leginkább a liga, a tempóban? Amire nektek is reagálni kell?
Egyrészt abban, másrész a statisztikák szerint sokkal több az egy-két gólos, szorosabb meccs. Minden meccsnek tétje van, főleg az új kiírásban, nekünk is jobban ott kell lenni fejben, maximális felkészültségre van szükség.
Vannak kiemelt szabálypontok, amire jobban figyeltek idén?
Idén nem voltak nagy szabályváltozások. Mint ahogyan az elmúlt években, továbbra is a durva szabálytalanságokra, a fejre, nyakra irányuló támadásokra figyelünk jobban. Mi azért vagyunk a jégen, hogy a mérkőzéseket szabályos keretek között és lehetőség szerint sérülésmentesen játsszák le a csapatok.
ELKÖTELEZETTSÉG ÉS KIVÁLÓSÁG
„A Skoda és a magyar jégkorong kapcsolata az elmúlt években egyre szorosabbá vált, miközben mindkettő dinamikusan fejlődött. A magyar jégkorong számára a 2008-as szapporói világbajnokság történelmi pillanat volt, amikor a válogatott hősies teljesítménnyel bejutott az elitbe. Ez az eredmény megalapozta a sportág növekedését hazánkban, a jégkorong iránti szenvedély azóta is folyamatosan növekszik.
A Skoda, amely nemzetközi szinten hosszú évek óta a jégkorong-világbajnokságok meghatározó támogatója, természetes módon kapcsolódott be a magyar jégkorong világába is. Márkánk az elmúlt időszakban Magyarországon is jelentős fejlődésen ment keresztül. A megbízhatóság, innováció és modern dizájn, amelyek a Skoda alapértékei, egyre nagyobb elismerést nyertek el a magyar vásárlók körében.
Ahogy a jégkorong népszerűsége növekedett, mi is fokozott figyelmet fordítottunk a sportra, és számos esemény, szponzoráció és program révén kapcsolódtunk hozzá. Fontos számunkra, hogy mind a sportban, mind a hétköznapi életben olyan értékeket képviseljünk, amelyek a jégkoronghoz hasonlóan az elkötelezettséget és a kiválóságot tükrözik.
Különösen fontos számunkra a jövő generációinak támogatása, ezért a Gyere hokizni program keretében a Skoda aktívan részt vállal a gyerekek és az utánpótlás fejlesztésében is. Ezzel nemcsak a sport iránti szenvedélyt segítjük kibontakoztatni a legfiatalabb korosztályban, hanem hozzájárulunk a jégkorong közösségének hosszú távú fejlődéséhez is. A Skoda családbarát márka, ezért kiemelten fontos számunkra, hogy olyan programokban vegyünk részt, amelyek a családokat és a gyerekeket támogatják, hiszen értékeink között a közösség, a biztonság és a család is előkelő helyen áll” – mondta Németh János, a Skoda márkaigazgatója.